Перейти до змісту
Головна " Apžvalgos " Microsoft” šalina dar vieną ilgametę funkciją „Windows 10″ sistemoje

Microsoft” šalina dar vieną ilgametę funkciją „Windows 10″ sistemoje

Nuo pat „Windows 10″ operacinės sistemos išleidimo 2015 metais, „Microsoft” nuolat keitė, tobulino ir kartais – negailestingai šalino įvairias funkcijas. Dabar kompanija paskelbė dar vieną sprendimą, kuris privers daugelį ilgamečių vartotojų susimąstyti apie technologijų laikinumą. Kaip paaiškėjo iš naujausių kompanijos pranešimų, „Microsoft” ruošiasi atsisveikinti su dar viena funkcija, kuri daugelį metų buvo neatskiriama „Windows” dalis.

Kas išnyksta iš „Windows 10″ ekosistemos?

Naujausias „Microsoft” taikinys – „WordPad” programa, kuri sistemoje buvo nuo pat „Windows 95″ laikų. Šis tekstų redaktorius, užėmęs nišą tarp paprastojo „Notepad” ir visaverčio „Word” paketo, bus pašalintas iš būsimų „Windows 10″ atnaujinimų.

Kompanija jau įtraukė „WordPad” į oficialų nykstančių funkcijų sąrašą, o tai reiškia, kad programa netrukus taps istorija. Įdomu tai, kad „Microsoft” šį sprendimą priėmė nepaisant to, jog „WordPad” užėmė nedaug vietos diske ir buvo naudinga tiems, kuriems reikėjo paprastesnės alternatyvos „Microsoft Word” programai.

„Mes rekomenduojame „Word” programą „Microsoft 365″ aplinkoje rašymo ir turtingo turinio kūrimui, o „Notepad” – paprastam tekstų redagavimui”, – teigiama oficialiame „Microsoft” pranešime. Šis lakoniškas pareiškimas daugeliui vartotojų pasirodė kaip bandymas pastūmėti juos link mokamų sprendimų.

Kodėl „Microsoft” šalina nusistovėjusias funkcijas?

Funkcijų šalinimas iš operacinių sistemų nėra naujas reiškinys, tačiau „Microsoft” pastaruoju metu tai daro vis dažniau. Ekspertai įžvelgia kelis motyvus:

Pirma, kompanija stengiasi supaprastinti sistemą ir sumažinti palaikymo kaštus. Kiekviena funkcija reikalauja nuolatinio atnaujinimo, saugumo patikrinimų ir suderinamumo užtikrinimo.

Antra, „Microsoft” akivaizdžiai stengiasi nukreipti vartotojus į savo prenumeratos paslaugas, tokias kaip „Microsoft 365″. Šalinant nemokamas alternatyvas, vartotojai natūraliai pasuka link mokamų sprendimų.

„Tai nėra vien tik techninis sprendimas – tai verslo strategija”, – teigia technologijų analitikas Tomas Ramanauskas. „Kompanija jau seniai perėjo prie paslaugų modelio, kur pagrindinis pajamų šaltinis yra ne vienkartiniai pardavimai, o nuolatinės prenumeratos.”

Vartotojų reakcija: nuo pasipiktinimo iki abejingumo

Socialiniuose tinkluose ir technologijų forumuose vartotojų nuomonės išsiskyrė. Vieni piktinasi, kad „Microsoft” šalina dar vieną nemokamą įrankį, kiti teigia, kad „WordPad” jau seniai tapo atgyvena.

„Naudojau „WordPad” retkarčiais, kai reikėdavo greitai peržiūrėti RTF dokumentus. Dabar teks ieškoti alternatyvų”, – rašo vienas vartotojas „Reddit” platformoje.

Kiti vartotojai pažymi, kad šiuolaikinėje aplinkoje egzistuoja daugybė nemokamų alternatyvų – nuo „Google Docs” iki „LibreOffice”. „Nemanau, kad kas nors labai pasiges „WordPad”, – teigia kitas komentatorius.

Tačiau dalis vartotojų įžvelgia nerimą keliančią tendenciją – „Microsoft” pamažu šalina visas nemokamas alternatyvas, stumdama vartotojus link mokamų sprendimų.

Kokios alternatyvos lieka „WordPad” vartotojams?

Jei priklausote nuo „WordPad” funkcionalumo, štai keletas alternatyvų, kurias verta apsvarstyti:

  • Notepad++ – galingas, nemokamas tekstų redaktorius su daugybe funkcijų
  • LibreOffice Writer – visavertis nemokamas tekstų redaktorius, galintis pakeisti „Microsoft Word”
  • Google Docs – internetinis sprendimas, leidžiantis redaguoti dokumentus naršyklėje
  • AbiWord – lengvas ir paprastas tekstų redaktorius, primenantis senesnių laikų „Word”

Prieš pasirenkant alternatyvą, verta pagalvoti, kokioms užduotims naudojote „WordPad”. Jei tiesiog reikia peržiūrėti RTF dokumentus, daugelis šiuolaikinių tekstų redaktorių tai gali padaryti. Jei reikia sudėtingesnio formatavimo, verta rinktis pilnavertį tekstų redaktorių kaip „LibreOffice Writer”.

„Windows 10″ ateitis: kas dar gali išnykti?

„WordPad” nėra pirmoji ir tikriausiai ne paskutinė funkcija, kurią „Microsoft” pašalins iš „Windows 10″. Kompanija jau anksčiau atsisakė tokių elementų kaip „Windows Media Center”, „Windows Movie Maker” ir keleto kitų programų.

Ekspertai spėja, kad ateityje gali išnykti ir daugiau integruotų programų, ypač tų, kurios dubliuoja „Microsoft 365″ funkcionalumą. Potencialūs kandidatai:

  • „Paint 3D” – jau dabar retai naudojama programa
  • „Groove Music” – muzikos grotuvas, kurio funkcionalumą perima kitos programos
  • „Skype” integruotas klientas – ypač po „Teams” išpopuliarėjimo

„Microsoft” strategija aiški – supaprastinti pagrindinę sistemą ir perkelti daugiau funkcijų į debesų paslaugas”, – aiškina IT specialistas Marius Kairys. „Tai leidžia kompanijai greičiau atnaujinti programas ir geriau monetizuoti savo produktus.”

Ką tai reiškia eiliniam vartotojui?

Jei esate „Windows 10″ vartotojas, artimiausiu metu tikriausiai pastebėsite, kad po vieno iš atnaujinimų „WordPad” tiesiog išnyks iš jūsų sistemos. Kompanija nedetalizavo tikslios datos, kada tai įvyks, tačiau galima tikėtis, kad tai nutiks per artimiausius mėnesius.

Praktiški patarimai ruošiantis pokyčiams:

  1. Išsaugokite svarbius „WordPad” dokumentus kitu formatu (pvz., .docx arba .txt)
  2. Išbandykite alternatyvias programas, kol „WordPad” dar veikia
  3. Apsvarstykite, ar jums tikrai reikia pereiti prie mokamų sprendimų, ar pakanka nemokamų alternatyvų
  4. Reguliariai darykite svarbių dokumentų atsargines kopijas

Verta paminėti, kad jei naudojate „Windows 11″, jūsų tai paveiks mažiau, nes naujausioje „Microsoft” operacinėje sistemoje jau dabar daugiau dėmesio skiriama debesų paslaugoms ir naujesnėms programoms.

Technologijų kaita: nykstančios funkcijos kaip skaitmeninio amžiaus realybė

„WordPad” išnykimas simbolizuoja platesnį reiškinį – technologijų kaitą ir senesnių funkcijų atsisakymą. Tai, kas kadaise atrodė nepakeičiama, šiandien tampa skaitmenine seniena. Nuo flopių diskų iki Flash technologijos, nuo „Internet Explorer” iki dabar – „WordPad”.

Šis procesas verčia mus prisitaikyti, mokytis naujų įrankių ir kartais – susitaikyti su tuo, kad mėgstamos funkcijos išnyksta. Tačiau tai taip pat atveria duris naujovėms ir tobulesnėms technologijoms.

Galbūt vietoj nostalgijos dėl išnykstančių programų, verta žvelgti į priekį ir priimti pokyčius kaip neišvengiamą technologijų evoliucijos dalį. Juk, galų gale, pats „Windows” atsirado kaip alternatyva DOS komandinei eilutei, o dabar mes jau svarstome, kas pakeis pačią „Windows” sistemą ateityje.

Kaip sakė vienas technologijų filosofas: „Vienintelis pastovus dalykas technologijų pasaulyje yra nuolatiniai pokyčiai.” Ir „WordPad” išnykimas yra tik dar vienas mažas žingsnis šiame nesibaigiančiame pokyčių kelyje.