Skip to content
Главная " IT ir technologijos " Windows 10 balandžio atnaujinimas pašalino pradžios meniu funkciją

Windows 10 balandžio atnaujinimas pašalino pradžios meniu funkciją

Technologinė evoliucija ar vartotojų patogumų mažinimas?

Tyliai ir beveik nepastebėtai, kaip dažnai būna su Microsoft atnaujinimais, balandžio mėnesio Windows 10 atnaujinimas atėmė dar vieną funkcionalumo detalę, kuria daugelis vartotojų naudojosi kasdien. Šį kartą taikiniu tapo pradžios meniu – ta vieta, kurią galima pavadinti kiekvieno Windows naudotojo virtualia svetaine. Pradžios meniu evoliucija visada buvo kontroversiška tema – nuo klasikinio Windows 95 varianto iki visiškai perkurto Windows 8 „plytelių” dizaino, kuris sulaukė tiek daug kritikos, kad Microsoft buvo priversta grįžti prie labiau įprasto formato Windows 10 versijoje.

Šiandien kalbame apie dar vieną pakeitimą, kuris daugeliui vartotojų gali sukelti nusivylimą ir sumišimą. Ar tai dar vienas žingsnis link paprastesnės, bet mažiau funkcionalios operacinės sistemos? Ar galbūt tai strateginis ėjimas, ruošiantis būsimiems patobulinimams? Panagrinėkime išsamiau.

Kas tiksliai dingo iš pradžios meniu?

Naujausias Windows 10 atnaujinimas (KB5036893) pašalino galimybę pradžios meniu programų sąraše grupuoti programas pagal pirmąją raidę. Anksčiau, kai atidarydavote visų programų sąrašą, viršuje matydavote abėcėlės raides, kurias paspaudus galėdavote greitai peršokti į atitinkama raide prasidedančias programas.

Šis funkcionalumas buvo ypač naudingas tiems, kurie turi daugybę įdiegtų programų ir nenori gaišti laiko slinkdami per visą sąrašą. Dabar vietoj to vartotojai turi rankiniu būdu slinkti per visą programų sąrašą arba naudoti paieškos funkciją.

Microsoft oficialiai šį pakeitimą apibūdino kaip „vartotojo sąsajos supaprastinimą”, tačiau daugelis vartotojų šį pakeitimą vertina kaip funkcionalumo sumažinimą, o ne patobulinimą.

Kodėl Microsoft priima tokius sprendimus?

Stebint Microsoft strategiją per pastaruosius kelerius metus, galima įžvelgti aiškią tendenciją – operacinės sistemos „supaprastinimas” ir vis didesnis dėmesys Windows 11. Panašu, kad kompanija stengiasi palaipsniui mažinti funkcijų skirtumus tarp Windows 10 ir Windows 11, galbūt taip skatindama vartotojus pereiti prie naujesnės OS versijos.

Kita vertus, galima įžvelgti ir praktinių priežasčių. Programų grupavimas pagal pirmąją raidę galėjo būti laikomas pertekliniu funkcionalumu, ypač atsižvelgiant į tai, kad Windows paieškos funkcija per pastaruosius metus buvo gerokai patobulinta. Microsoft duomenys galbūt rodė, kad nedaug vartotojų aktyviai naudojosi šia funkcija.

Tačiau čia susiduriame su klasikine technologijų dilema – ar reikia šalinti funkcijas, kuriomis naudojasi mažuma, bet kurios yra labai svarbios tai mažumai?

Vartotojų reakcija: tyla prieš audrą?

Socialiniuose tinkluose ir technologijų forumuose jau galima pastebėti pirmuosius nepasitenkinimo ženklus. Reddit platformoje vienas vartotojas rašė: „Turėjau virš šimto programų, ir alfabetinis šokinėjimas buvo vienintelis būdas greitai rasti tai, ko ieškau. Dabar jaučiuosi, lyg būčiau grįžęs į Windows 95 laikus.”

Technologijų tinklaraštininkai taip pat nelieka abejingi. Žinomas Windows apžvalgininkas Paulas Thurrottas pavadino šį pakeitimą „dar vienu pavyzdžiu, kaip Microsoft ignoruoja savo lojalių vartotojų poreikius”.

Įdomu tai, kad daugelis eilinių vartotojų dar net nepastebėjo šio pakeitimo – jie tiesiog įpratę naudoti paieškos funkciją arba turi nedaug įdiegtų programų. Tačiau profesionalai ir pažengę vartotojai, kurie dažnai dirba su daugybe programų, jaučiasi palikti nuošalyje.

Kaip apeiti šį apribojimą?

Jei esate tarp tų, kuriems ši funkcija buvo svarbi, yra keletas būdų, kaip kompensuoti jos praradimą:

1. Paieškos funkcijos naudojimas – nors tai nėra taip patogu kaip alfabetinis naršymas, Windows paieška tapo gana efektyvi. Tiesiog pradėkite rašyti programos pavadinimą pradžios meniu paieškos laukelyje.

2. Dažniausiai naudojamų programų prisegimas – prisekite savo dažniausiai naudojamas programas prie pradžios meniu arba užduočių juostos. Tai sutaupys laiko ieškant programų, kurias naudojate kasdien.

3. Trečiųjų šalių pradžios meniu pakeitimai – programos kaip „Start10” arba „Open-Shell” (buvęs Classic Shell) leidžia pakeisti Windows 10 pradžios meniu į labiau pritaikytą versiją, kuri gali turėti papildomų funkcijų, įskaitant geresnį programų organizavimą.

4. Klavišų kombinacijos – išmokite naudoti Windows+R kombinaciją ir programų pavadinimus (pvz., „notepad”, „calc”, „winword”), kad paleistumėte dažnai naudojamas programas be pradžios meniu.

Ar galima tikėtis funkcijos sugrįžimo?

Microsoft istorija rodo, kad kompanija kartais reaguoja į vartotojų atsiliepimus ir grąžina pašalintas funkcijas. Prisiminkime Windows 8 atvejį, kai vartotojų pasipiktinimas dėl pradžios mygtuko pašalinimo privertė Microsoft grąžinti jį Windows 8.1 versijoje.

Tačiau šiuo atveju situacija gali būti kitokia. Windows 10 jau yra „saulėlydžio” fazėje – Microsoft planuoja nutraukti jos palaikymą 2025 m. spalio mėnesį. Kompanija akivaizdžiai sutelkia savo pastangas į Windows 11, todėl tikimybė, kad jie skirs resursų grąžinti šią konkrečią funkciją į Windows 10, yra nedidelė.

Geriausia viltis tiems, kurie pasiilgo šios funkcijos – aktyviai išreikšti savo nuomonę Windows Feedback Hub programoje. Jei pakankamai daug vartotojų pasisakys už funkcijos sugrąžinimą, Microsoft gali persigalvoti.

Platesnė perspektyva: kur link juda Windows?

Šis, iš pirmo žvilgsnio nedidelis, pakeitimas atspindi platesnę Microsoft strategiją. Kompanija juda link labiau unifikuotos vartotojo patirties visuose įrenginiuose – nuo stalinio kompiuterio iki planšetės ir net Xbox konsolės.

Šiame kontekste sudėtingesnės, bet mažiau intuityvios funkcijos, kaip programų grupavimas pagal pirmąją raidę, gali būti aukojamos dėl bendro nuoseklumo. Microsoft taip pat vis labiau orientuojasi į debesų paslaugas ir dirbtinį intelektą, o ne į tradicines operacinės sistemos funkcijas.

Galima įžvelgti ir kitą tendenciją – Microsoft, panašiai kaip ir Apple, vis labiau kontroliuoja vartotojo patirtį, palikdama mažiau erdvės individualiems pritaikymams. Tai atspindi platesnį technologijų industrijos judėjimą link „uždaresnių sodų”, kur vartotojai turi mažiau laisvės keisti sistemą pagal savo poreikius.

Technologijų kryžkelėje: kas toliau?

Pradžios meniu alfabetinio grupavimo pašalinimas galbūt nėra didžiausia technologinė naujiena šiais metais, tačiau ji simbolizuoja platesnį reiškinį – kaip technologijų milžinai balansuoja tarp inovacijų ir vartotojų įpročių.

Kiekvienas pakeitimas, net ir nedidelis, turi poveikį milijonams žmonių kasdienėje rutinoje. Tai primena mums, kad technologijos nėra tik techniniai sprendimai – jos yra giliai įsišaknijusios mūsų kasdieniniame gyvenime ir darbo įpročiuose.

Galbūt vietoj to, kad piktintumėmės kiekvienu pakeitimu, turėtume prisitaikyti ir ieškoti naujų, efektyvesnių darbo būdų. O gal kaip tik priešingai – turėtume aktyviau išreikšti savo nuomonę ir priminti technologijų kompanijoms, kad jų produktai tarnauja mums, o ne mes jiems.

Viena aišku – Windows evoliucija tęsiasi, ir mes, vartotojai, esame šios kelionės dalis, nesvarbu, ar mums patinka visi pokyčiai, ar ne. Ir nors kartais tenka atsisveikinti su mėgstamomis funkcijomis, technologijų pasaulis visada pasiūlo naujų galimybių tiems, kurie yra pasiruošę jas atrasti.