Nepageidaujamas radinys interneto aukcionuose
Elektroninių prekių rinka nuolat stebina netikėtais radiniais, tačiau kartais pasitaiko itin reti eksponatai, kurių atsiradimas sukelia daugiau klausimų nei atsakymų. Praėjusią savaitę „eBay” platformoje pasirodė skelbimas, kuriame buvo siūlomas įsigyti tariamas „Steam Deck” prototipas. Skelbimas greitai sulaukė didelio susidomėjimo, o galutinė pardavimo kaina, kaip teigiama, pasiekė 2000 JAV dolerių. Tokia suma už neoficialų, galimai nelegaliai įgytą įrenginį verčia susimąstyti apie prototipų vertę kolekcininkams ir apie tai, kaip šie įrenginiai patenka į viešumą.
Pardavėjas teigė, kad šis įrenginys – vienas iš ankstyvųjų „Valve” kompanijos sukurtų „Steam Deck” prototipų, kuris niekada neturėjo patekti į viešumą. Įrenginio nuotraukose buvo matyti nuo komercinės versijos besiskiriantis korpusas, kitokia mygtukų išdėstymo schema ir unikalūs serijos numeriai, kurie paprastai būdingi tik bandomiesiems modeliams.
Prototipų kelias į juodąją rinką
Kaip tokie prototipai patenka į viešumą? Dažniausiai tai nutinka dėl kelių priežasčių. Kartais įmonės siunčia prototipus išoriniams partneriams testavimui, ir šie įrenginiai „pasimeta” sudėtingose tiekimo grandinėse. Kitais atvejais buvę darbuotojai, turėję prieigą prie ankstyvųjų įrenginių versijų, nusprendžia juos parduoti.
„Valve” kompanija kol kas nepateikė jokių oficialių komentarų dėl šio konkretaus atvejo, tačiau panašūs incidentai praeityje baigdavosi teisiniais veiksmais. 2018 metais „Apple” aktyviai persekiojo iPhone prototipų pardavėjus, o „Nintendo” ne kartą ėmėsi teisinių priemonių prieš asmenis, bandžiusius parduoti ankstyvąsias jų konsolių versijas.
Įdomu tai, kad daugelis technologijų kompanijų prototipuose įdiegia specialius sekimo mechanizmus, leidžiančius identifikuoti konkretų įrenginį ir jo kilmę. Tai reiškia, kad net ir anonimiškai parduodant tokį įrenginį, kompanija gali nustatyti, iš kur jis atsirado.
Kolekcininkų aistra ir etiniai klausimai
Technologijų kolekcionieriai dažnai yra pasiryžę mokėti dideles sumas už retus įrenginius, ypač už prototipus, kurie niekada nebuvo oficialiai išleisti. Šiuo atveju 2000 dolerių suma už „Steam Deck” prototipą nėra netikėta – kolekcininkų rinkoje tokios ir didesnės sumos mokamos už unikalius technologinius artefaktus.
Tačiau čia iškyla rimtas etinis klausimas: ar pirkdami tokius daiktus kolekcionieriai neskatina nelegalios veiklos? Juk dažniausiai šie prototipai patenka į rinką pažeidžiant konfidencialumo susitarimus ar net vagystės būdu.
Vienas žinomas technologijų kolekcininkas, nenorėjęs atskleisti savo pavardės, pakomentavo: „Suprantu kolekcionavimo aistrą, tačiau visada stengiuosi įsitikinti, kad įrenginys buvo įgytas teisėtai. Prototipai, kurie patenka į rinką be gamintojo žinios, kelia daug klausimų, ir jų pirkimas gali būti ne tik etiškai abejotinas, bet ir teisiškai pavojingas.”
Prototipų techninė vertė
Be kolekcinės vertės, tokie prototipai dažnai turi ir techninę vertę. Jie atskleidžia, kaip keitėsi produkto dizainas ir funkcionalumas kūrimo proceso metu. Šiuo atveju, tariamas „Steam Deck” prototipas, anot pardavėjo, turėjo kiek kitokią aušinimo sistemą ir eksperimentinę valdymo schemą, kuri galiausiai nebuvo įtraukta į galutinį produktą.
Technologijų istorikai ir tyrėjai kartais gauna vertingos informacijos iš tokių prototipų, tačiau jie paprastai dirba su oficialiai muziejams ar archyvams perduotais įrenginiais, o ne su juodojoje rinkoje įsigytais egzemplioriais.
Įdomu pastebėti, kad kai kurie prototipai turi programinės įrangos versijas, kuriose galima rasti funkcijų, kurios niekada nepasiekė vartotojų. Tai suteikia įžvalgų apie tai, kokia buvo pradinė produkto vizija ir kodėl kai kurios funkcijos buvo atsisakytos.
Gamintojų požiūris į prototipų nutekėjimą
Technologijų kompanijos į prototipų nutekėjimą žiūri itin neigiamai dėl kelių priežasčių. Visų pirma, tai gali atskleisti konkurentams strateginę informaciją apie būsimus produktus. Antra, nebaigti produktai dažnai turi trūkumų, kurie galutinėje versijoje būna ištaisyti, tad jų viešinimas gali nepagrįstai pakenkti produkto įvaizdžiui.
„Valve” kompanija visada buvo gana slapta savo produktų kūrimo procese. Prieš oficialiai pristatant „Steam Deck”, buvo labai mažai nutekėjusios informacijos, o tai rodo, kad kompanija rimtai žiūri į savo intelektinės nuosavybės apsaugą.
Buvęs „Valve” darbuotojas, paprašęs išlikti anonimu, paaiškino: „Kompanija turi griežtą politiką dėl prototipų. Jie yra sunumeruoti, sekami, ir darbuotojai pasirašo griežtus konfidencialumo susitarimus. Jei prototipas pateko į viešumą, tai beveik neabejotinai reiškia, kad kažkas pažeidė šiuos susitarimus.”
Teisinis aspektas
Prototipų pardavimas dažnai pažeidžia ne tik konfidencialumo susitarimus, bet gali būti laikomas ir intelektinės nuosavybės vagyste. JAV ir daugelyje kitų šalių tokia veikla gali užtraukti rimtą baudžiamąją atsakomybę.
Teisininkas Tomas Vaitkus, specializuojantis intelektinės nuosavybės klausimais, paaiškina: „Prototipo pardavimas be kompanijos leidimo gali būti laikomas komercinių paslapčių atskleidimu, o tai daugelyje jurisdikcijų yra nusikaltimas. Be to, pirkėjas taip pat gali būti laikomas bendrininku, jei žinojo, kad įrenginys buvo įgytas neteisėtai.”
Įdomu tai, kad „eBay” ir kitos elektroninės prekybos platformos turi politiką, draudžiančią prekiauti vogtais ar neteisėtai įgytais daiktais, tačiau praktiškai tokius skelbimus sunku identifikuoti ir pašalinti laiku, ypač jei jie formuluojami dviprasmiškai.
Žvilgsnis į technologijų šešėlius
Šis atvejis – tik ledkalnio viršūnė platesniame technologijų kūrimo ir gamybos pasaulyje. Prototipai, bandyminės versijos ir ankstyvosios koncepcijos sudaro didžiulę, bet dažnai nematomą kūrybinio proceso dalį. Kiekvienas produktas, kurį matome parduotuvių lentynose, yra ilgo ir sudėtingo kelio rezultatas.
Įdomu pastebėti, kad kartais kompanijos specialiai „nutekina” informaciją apie prototipus, siekdamos ištirti rinkos reakciją ar sukurti susidomėjimą būsimu produktu. Tačiau šiuo atveju, sprendžiant iš „Valve” ankstesnės praktikos ir fakto, kad kompanija neskuba komentuoti situacijos, tai greičiausiai nėra kontroliuojamas informacijos nutekėjimas.
Galų gale, nepriklausomai nuo to, ar šis konkretus „Steam Deck” prototipas yra autentiškas, ar ne, jis primena mums, kad technologijų pasaulis pilnas paslapčių, o kartais šios paslaptys iškeliauja toliau, nei jų kūrėjai norėtų. Tai primena ir apie atsakomybę, kurią turime kaip technologijų vartotojai – gerbti kūrėjų darbą ir intelektinę nuosavybę, net jei kartais pagunda pamatyti, kas slypi už uždangos, būna labai stipri.