Skip to content
Home " IT ir technologijos " Retro klaviatūra įkvėpta „Apple TV” serialo „Severance

Retro klaviatūra įkvėpta „Apple TV” serialo „Severance

Nostalgijos klavišai: kai praeitis susitinka su ateities distopija

Kai pirštai paliečia senovinį plastiką, kažkas keisto nutinka laiko tėkmėje. Klavišai, girgždantys po kiekvienu paspaudimu, sukuria savotišką ryšį tarp praeities ir dabarties. Toks jausmas apima naudojant retro klaviatūras, ypač tas, kurios neseniai tapo populiarios po „Apple TV+” serialo „Severance” pasirodymo. Šis serialas ne tik sukūrė naują distopinę viziją apie korporacinį pasaulį, bet ir sugrąžino į mūsų akiratį keistą, beveik hipnotizuojančią kompiuterinę estetiką, kuri atrodo ir pasenusi, ir keistai futuristinė vienu metu.

Lumon Industries žalsvai melsvi terminalai su masyviais, mechaniniais klavišais tapo savotišku kulto objektu tarp technologijų entuziastų. Serialo scenografai neatsitiktinai pasirinko šį dizainą – jis sukuria laiko neapibrėžtumo jausmą, kai nežinai, ar veiksmas vyksta praeityje, dabartyje ar kažkokioje alternatyvioje realybėje. Būtent šis neapibrėžtumas tapo įkvėpimu naujai retro klaviatūrų bangai, kuri jungia praėjusio amžiaus technologinę estetiką su šiuolaikinėmis funkcijomis.

Tarp dviejų pasaulių: „Severance” estetikos anatomija

Įsivaizduokite: žalsvai melsva ekrano šviesa, monochrominis tekstas, masyvūs, giliai nuspaudžiami klavišai. Lumon Industries kompiuteriai atrodo tarsi būtų atkeliavę iš alternatyvių 1980-ųjų, kur kompiuterinė revoliucija pasuko kiek kitokiu keliu. Serialo kūrėjai sumaniai sukūrė aplinką, kurioje technologijos atrodo pakankamai pažįstamos, kad būtų suprantamos, bet kartu pakankamai svetimos, kad keltų nerimą.

Šios klaviatūros – masyvios, mechaninės, su ryškiais, dideliais klavišais – tapo vienu iš labiausiai atpažįstamų serialo elementų. Jos simbolizuoja ne tik technologinę nostalgiją, bet ir tam tikrą kontrolės formą. Kiekvienas klavišo paspaudimas yra apčiuopiamas, girdimas, reikalaujantis sąmoningo veiksmo – priešingybė šiuolaikinėms, beveik bemintėms lietimo sąsajoms.

„Norėjome sukurti aplinką, kuri atrodytų ir pažįstama, ir svetima,” – pasakojo serialo meno direktorius viename interviu. „Technologijos turėjo atrodyti funkcionalios, bet kartu kelti klausimą – kodėl jos tokios? Kodėl Lumon neatnaujina savo įrangos? O gal tai yra naujausia įranga, tik visiškai kitokios technologinės evoliucijos rezultatas?”

Mechaninis pasipriešinimas: kodėl grįžtame prie seno?

Keista, bet senosios technologijos dažnai grįžta ne dėl nostalgijos, o dėl realių pranašumų. Mechaninės klaviatūros, kurios įkvėpė „Severance” estetinį sprendimą, išgyvena renesansą ne tik dėl savo išvaizdos, bet ir dėl taktilinio grįžtamojo ryšio, kurį jos suteikia.

Programuotojai, rašytojai ir kiti, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia spausdindami, vertina mechaninių jungiklių teikiamą pasipriešinimą. Kiekvienas paspaudimas tampa sąmoningu veiksmu, o ne automatizuotu judesiu. Tai primena laikus, kai technologijos reikalavo mūsų dėmesio, o ne atvirkščiai.

„Kai dirbu su mechanine klaviatūra, jaučiu, kad iš tikrųjų kuriu kažką,” – pasakoja Tomas, programuotojas iš Vilniaus, neseniai įsigijęs „Severance” įkvėptą retro klaviatūrą. „Modernios klaviatūros yra tylios, efektyvios, bet jos neturi charakterio. Jos nepasakoja istorijos.”

Ir čia slypi paradoksas – grįždami prie senesnių technologijų, mes ne tiek ieškome praeities, kiek bandome sukurti kitokią ateitį. Ateitį, kurioje technologijos nėra nematomos, bet apčiuopiamos, kur sąsaja tarp žmogaus ir mašinos yra ne tik funkcionali, bet ir prasminga.

Rankų darbo menas: kaip gimsta retro klaviatūros

Už kiekvienos „Severance” įkvėptos klaviatūros slypi kruopštus rankų darbas. Šios klaviatūros nėra masinės gamybos produktai – dažniausiai jas kuria maži, specializuoti gamintojai arba entuziastai savo dirbtuvėse.

Procesas prasideda nuo korpuso, dažniausiai gaminamo iš aukštos kokybės plastiko arba aliuminio. Spalvos parenkamos atidžiai – žalsvai melsvi atspalviai, primenantys senuosius monochromatinius ekranus, dominuoja. Klavišai – masyvūs, dažnai su įspaudais, primenančiais senąsias IBM ar Apple klaviatūras.

Tačiau viduje šios retro išvaizdos klaviatūros slepia modernias technologijas. Šiuolaikiniai mechaniniai jungikliai, programuojami mikrokontroleriai, RGB apšvietimas – visa tai leidžia sujungti nostalgišką išvaizdą su šiuolaikinėmis funkcijomis.

„Kiekviena klaviatūra, kurią sukuriu, yra unikalus kūrinys,” – pasakoja Marius, vienas iš nedaugelio Lietuvoje kuriančių mechanines klaviatūras. „Žmonės nori ne tik funkcionalumo, bet ir istorijos. Jie nori, kad jų darbo įrankis būtų ne tik praktiškas, bet ir turėtų sielą.”

Garso terapija: akustinis mechaninių klaviatūrų pasaulis

Vienas labiausiai hipnotizuojančių mechaninių klaviatūrų aspektų yra garsas. Kiekvienas klavišo paspaudimas sukuria unikalų akustinį atsaką – nuo tylaus kliktelėjimo iki gilaus, rezonuojančio dunkstelėjimo. Šis garsinis grįžtamasis ryšys yra ne tik funkcionalus, bet ir terapinis.

ASMR (autonominė sensorinė meridianinė reakcija) bendruomenė seniai atrado mechaninių klaviatūrų garsų raminantį poveikį. YouTube pilna vaizdo įrašų, kuriuose žmonės tiesiog spausdina skirtingomis mechaninėmis klaviatūromis, o milijonai klausytojų randa šiuose garsuose savotišką nusiraminimą.

„Severance” įkvėptos klaviatūros dažnai turi specialiai parinktus jungiklius, kurie sukuria ypatingą garsinį profilį. Kai kurie gamintojai netgi eksperimentuoja su rezonansinėmis korpuso savybėmis, siekdami sukurti dar turtingesnį akustinį patyrimą.

„Kai dirbu naktimis, klaviatūros garsas tampa savotišku ritmu, padedančiu susikaupti,” – pasakoja Ieva, redaktorė, neseniai pakeitusi savo tylią membraninę klaviatūrą į mechaninę. „Tai tarsi mažas ritualas – kiekvienas žodis turi savo svorį, savo garsą. Tai keičia santykį su tekstu.”

Tarp atskirties ir jungties: socialinis retro klaviatūrų aspektas

Įdomu tai, kad „Severance” serialas kalba apie atskyrimą – darbo ir asmeninio gyvenimo atskyrimą iki kraštutinumo. Tačiau klaviatūros, įkvėptos šio serialo, dažnai tampa jungties tašku tarp žmonių.

Internetinės bendruomenės, skirtos mechaninėms klaviatūroms, klesti. Žmonės dalijasi savo modifikacijomis, aptaria skirtingus jungiklius, keičiasi patarimais ir net organizuoja gyvus susitikimus, kur galima išbandyti skirtingas klaviatūras.

Šis socialinis aspektas yra paradoksalus – technologija, kuri serialo kontekste simbolizuoja kontrolę ir atskyrimą, realiame pasaulyje tampa bendruomenės kūrimo įrankiu.

„Niekada nemaniau, kad klaviatūra gali tapti pokalbio pradžios tašku,” – juokiasi Paulius, IT specialistas. „Bet kai ant stalo pasidėjau savo naują retro klaviatūrą, kolegos pradėjo rinktis aplink. Vieni nostalgiškai prisiminė savo pirmuosius kompiuterius, kiti domėjosi technine puse. Tai tapo savotišku ledlaužiu.”

Distopinė nostalgija: kodėl mus traukia nerimą keliantys daiktai?

Galbūt keisčiausias „Severance” įkvėptų klaviatūrų fenomeno aspektas yra tai, kad jos kyla iš distopinio pasaulio. Lumon Industries yra bauginanti korporacija, o jos technologijos yra kontrolės ir manipuliacijos įrankiai. Kodėl tada taip trokštame šių daiktų savo namuose?

Šis fenomenas nėra naujas – prisiminkime „Blade Runner” estetikos populiarumą arba George’o Orwello „1984″ įkvėptus dizaino sprendimus. Atrodo, kad mus traukia daiktai, kurie kelia lengvą nerimą, kurie balansuoja ant pažįstamo ir svetimo ribos.

Psichologai tai vadina „saugiu pavojumi” – galimybe patirti nerimą keliančias emocijas kontroliuojamoje aplinkoje. Kai naudojame „Severance” įkvėptą klaviatūrą, mes simboliškai žaidžiame su distopinėmis idėjomis, bet bet kuriuo momentu galime atsitraukti.

„Kai spausdinu šia klaviatūra, kartais pagaunu save galvojantį apie serialo temas – apie darbą, tapatybę, kontrolę,” – pripažįsta Saulius, filosofijos dėstytojas. „Bet tai produktyvus nerimas, verčiantis mąstyti. Ir paradoksalu, bet ši klaviatūra, primenanti apie technologinę kontrolę, man suteikia didesnį kontrolės jausmą nei šiuolaikiniai, ‘nematerialūs’ įrenginiai.”

Tarp pirštų galiukų: kur technologijos tampa žmogiškos

Pabaigai verta apmąstyti, ką šis retro klaviatūrų atgimimas sako apie mūsų santykį su technologijomis platesne prasme. Galbūt tai yra savotiškas pasipriešinimas vis labiau nematerialiam skaitmeniniam pasauliui – troškimas pajausti, išgirsti, patirti technologiją visais pojūčiais.

Mechaninės klaviatūros, ypač tos, kurios įkvėptos „Severance” serialo, primena mums, kad technologijos nėra tik funkcija – jos yra patirtis. Jos turi svorį, tekstūrą, garsą. Jos užima fizinę erdvę mūsų pasaulyje ir mūsų sąmonėje.

Galbūt šiame vis labiau virtualiame pasaulyje mes ilgimės daiktų, kurie yra tikri, apčiuopiami, kurie reikalauja mūsų dėmesio ir įsitraukimo. Daiktų, kurie primena, kad net ir skaitmeniniame amžiuje mes išliekame fizinės būtybės, susietos su materialiuoju pasauliu.

Kai kitą kartą jūsų pirštai palies klaviatūros klavišus, sustokite akimirkai ir įsiklausykite į jų istoriją. Galbūt rasite save tarp praeities ir ateities, tarp distopijos ir nostalgijos, tarp technologijos ir žmogiškumo – tiksliai ten, kur visos įdomiausios istorijos ir prasideda.